Asgari Ücret 2019 Zammı Ne Kadar Olacak?

Türkiye’de çeşitli sektörlerde çalışan yaklaşık 14 milyon işçinin merakla beklediği 2019 Asgari Ücret zammına ilişkin ilk bilgiler netleşmeye başladı.
Türkiye’de her yıl belirlenen asgari ücret, 2019’da da yeniden zamlanarak yürürlüğe girecek. Henüz 2019 için verilmeye başlanacak olan asgari ücrete yönelik hükümet temsilcilerinden bir açıklama gelmese de, işçi temsilcilerinden ve kamuoyundan gelen birçok açıklama, seyrin ne yönde olacağına yönelik bilgi sağlıyor.

ENFLASYON BASKISI

Türkiye, 2018 yılında büyük oranda bir enflasyon krizi ile karşı karşıya kaldı. Enflasyon baskısı nedeniyle geçtiğimiz yıllarda yapılan asgari ücret zammının, 2019’da yeterli olmayacağı görüşü hakim.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son enflasyon verisi, tüketiciler için yüzde 24,52 olarak açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ekim ayı beklenti anketine göre ise, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 17 olarak açıklandı. Her yıl asgari ücret zammı yapılırken, enflasyon verisi de göz önüne alınıyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

İşçi temsilcileri ve kamuoyu asgari ücret pazarlığının minimum 2 bin liradan başlaması bekleniyor. Bu da asgari ücrete yüzde 25 civarında bir zam gelmesi anlamına geliyor. Ancak geçtiğimiz yıllarda yıllık zam oranının yüzde 10 – 12 düzeyinde kalması nedeniyle, birçok uzman 2019’da hükümetin asgari ücreti 1850 lira civarında tutacağını belirtiyor.
İşçi temsilcileri ise, enflasyon nedeniyle asgari ücretin tam anlamıyla eridiği görüşünde. Birçok temsilci, asgari ücretin 2200 liraya kadar çıkarılması yönünde de görüş belirtiyor. Ayrıca işçi temsilcileri, işçilerin son dönemde büyük bir zorluktan geçtiğini ifade ederek, 2019 asgari ücretin Aralık ayında verilmesi gerektiğini belirtiyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR

Asgari ücret pazarlığı her yılın Aralık ayında toplanan işçi, işveren ve kamu temsilcilerinden oluşan bir 15 kişilik grubun oluşturulmasıyla başlıyor. Grupta, en çok üye barındıran Türk-İş ve TİSK sendikalarından 5’er temsilci bulunuyor. Diğer 5 temsilci ise hükümet tarafından gönderiliyor.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu olarak kurulan grup, Aralık ayında toplanmaya başlıyor ve yıl bitmeden asgari ücreti belirliyor. Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte bu yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bizzat Cumhurbaşkanlığına bağlandı. Komisyonda kararlar oy çokluğu ile belirleniyor

İŞVEREN TALEPLERİ

Asgari ücretle ilgili olarak işverenlerin de talepleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Özellikle işveren kesimi son 2 yıldır uygulanan ilave istihdamda vergi ve prim desteği ve işveren teşviklerinin sürmesini bekliyor.

2006’DAN BUGÜNE

asgari
Asgari ücret 2006 yılından bugüne düzenli olarak arttı.

Bir cevap yazın