ATX Güç Kaynağı laboratuar kullanımı için dönüştürülmüş

Bu proje adaptasyon ATX güç bilgisayar için kaynağı, genellikle önemsiz ya da çok ucuz maliyetle bulunan, ancak yüksek akım kapasitesi ile standart gerilimler ile mükemmel bir güç kaynağı (+5 VDC + 12VDC, + 3.3VDC, -12VDC ve -5VDC) sunan içerir . Bu durumda, biz + 3.3V, + 12V + 5V, 18A için 50A ve 1A negatif gerilimler için maksimum kapasite 28A sahip olacaktır.
Orada ATX güç kaynağı adapte birçok öğreticiler vardır, ama ilginizi çekebilir olanlar benim deneyim paylaşmak karar verdi. Projenin bu tip yapmak isteyen herkese yardımcı olmayı umuyoruz.

Benim projede kullanılan BİLEŞENLERİ vardı:
kullanılan 1. ATX Güç Kaynağı (tabii ki) çalışma;
2. Muz Jack (8 adet, farklı renk). Ben renkli 3 siyah (zemin için) yuvalar ve diğerleri, her gerilim için farklı bir renk kullanılır: + 5 VDC / Kırmızı + 12VDC / yelllow + 3.3VDC / Yeşil, -5VDC / Gri ve -12VDC / Mavi;
3. ON / OFF Switch;
4. LED: Bir kırmızı ve bir yeşil, (kırmızı) durumu “güç” tanımlaması “bekleme” (yeşil) ve diğer için bir;
5. Direnç 330 (LED’ler için iki) Ohm, 0,33;
6. Direnç 10 Ohm, (+5 VDC çıkış kullanılır) 20W;
ARAÇLAR: Normal araçlar bileşenlerin kurulumu güç kaynağı kabinesinde delik açmak için bir matkap gerekli olacaktır yanında.
ÇALIŞMA:
Eh, sen başlamadan önce ATX güç kaynağı hakkında biraz bilmek önemlidir. Bunun için, ben belgeyi (link) okumanızı tavsiye, “ATX12V – Güç Kaynağı Tasarım Rehberi “, güç kaynağından çeşitli konektörler bağlantılarını gösteren özellikle sayfa 34, şekil 10,.
Birçok konektörler, en önemli bağlayıcı büyük konnektör, 20 pim “Ana Güç Bağlanü” (yukarıdaki çizim bakınız) olduğunu bilmek önemlidir. Bu konektör ayrıca tüm kaynak gerilimleri ve bazı kontrol sinyalleri içerir:
Pim 8 / PWR_OK sinyali: Bu bir “güç iyi” sinyaldir. + 12VDC, + 5VDC ve + 3.3VDC çıkışları özellikler dahilinde sürekli güç çalışmasını garanti OK olduğunu göstermektedir. Gri kablo (*).
Pim 9 / + 5VSB sinyali: Çıktı, bekleme + 5 VDC, hatta kapanma ile + 5V çıkışı korur. Bu hat kapatma işlemi sırasında bazı devrelerin iktidara, bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Benim kaynak bile güç off, yapım olduğunda gösterir benim yeşil LED beslemek için bu sinyali kullanır. Mor kablosu (*).
Pim 14 / PS_ON: Giriş, bu bir anakart uzaktan böyle açık / kapalı yumuşak güç gibi özellikleri ile birlikte güç kaynağını kontrol etmenizi sağlayan bir aktif-düşük, TTL uyumlu bir sinyaldir. Bu, bağlantı ve güç kaynağı bağlantısını kesmek için kullanacağı işaretidir. tarif edildiği gibi, aktif-düşük olmalıdır. Bu sinyal topraklama sinyali, açma / kapama düğmesi ve anahtarın diğer noktada bağlanır. Yeşil kablo (*).
Ana Güç Konektörü diğer teller biz sağlayacaktır gerginlikler şunlardır: + 3.3VDC (turuncu kablolar), + 5VDC (kırmızı kablolar), + 12VDC (sarı kablolar), -5VDC (beyaz kablo), -12VDC (mavi kablo ). (*)
(*) UYARI: Tel renkleri güç kaynağı üreticisi göre değişebilir. Çoğu Burada söz renkleri sadece yönlendirilmelidir konuşuyoruz ama yakın ilgi ve olmayacak standart renkler kullanın.
adaptasyonu diğer önemli bilgiler ATX güç kaynağı, güç kaynağı korunması için sistemler onu açılması için izin vermiyor onsuz olarak +5 VDC çıkışta bir yük yüklemek için ihtiyaçtır. Bu yük direnci 10 ohm biz + 5VDC çıkışında koymak / 20W (veya 10W).
(Üzgünüm Portekizce bu yukarıdaki resimde olduğu)
IT MONTAJ:
1. ADIM: Planlama ve çıkış gerilimine jak kurulumu için güç kaynağı kapağı verme delikleri, açma / kapama anahtarı ve durum LED’leri.
2. ADIM: Bilmek ve güç kaynağından kabloları belirlenmesi.
3. ADIM: Doğru kablolar toplanması ve konnektörleri adrestir.
Ben yüksek çıkış akımı yeteneği sağlayan tüm kabloları kullanın ve güvenlik için onlara katılmaya karar verdi. Ben 3 jack konnektörleri arasındaki bölmek için 3 parça siyah kablolar (GND) katıldı.
ADIM 4: konnektörleri prizine kablo takma ve gelen telleri bağlamak açma / kapama anahtarı.
Ben konnektör girişine çok yakın + 5VDC, koymak 10 ohm / 20W yük direncinin detay bak, ama güç kaynağı içinde. onsuz güç kaynağı açılmıyor çünkü + 5VDC üzerinde bir yük oluşturmak için önemlidir.
Eğer güç kaynağını kapattığınızda yukarıda betimlenen uzun kablolar bakım için çok iyi, ama çok kötü. Ben iç fan yalın çünkü kilidi bağlı kabloların uzunluğu ile bazı sorunlar, gürültü oluşturulur vardı. Ben bu şekilde bırakacağım ama kabloları bırakarak biraz daha küçük önerilir. Güç kaynağı kapatmak için zamanında yardımcı olacaktır!
ADIM 5: LED açılması ve güç kaynağı kapak ayarı.
Eh, ben hiçbir destek led vardı çünkü LED’ler takmak için sıcak tutkal kullanmak zorunda kaldı. Ama sonunda o da o kadar kötü değildi. Bence…
SON!
Bekleme modunda, onun ok (yeşil LED)!
Güç On, kırmızı ve üzerinde çıkışları Tamam LED!

Bir cevap yazın