Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Bankalar müşteri potansiyellerini artırmak, hedef kitlelerini genişletmek için kredi başvurusu yapan birçok kişinin başvurusunu onaylamaktadır. Son yıllarda kredi başvurusunda artmakta olan kitle ise; çalışmayan ev hanımlarıdır. Bizler çalışmayan ev hanımı olarak baksak da bankalar nezdince bu kişiler gelir belgesi olmayan kitle olarak değerlendirilirler.
Peki, ev hanımları kredi kullanmak istediklerinde kredi kullanabilirler mi? Ev hanımlarına kredi veren bankalar hangileridir? Ev hanımlarının kredi alma şartları nelerdir? Makalemizde kredi kullanmak isteyen sigortasız bayanlarının en çok merak ettikleri kredi alma ile ilgili soruların cevaplarını makalemizde bulabilirler. Sizler için kredi alma konusunda detaylı bir araştırma yaptık. Ayrıntılar makalemizde. Makalemizi okumaya devam edin.

Ev Hanımlarına Kredi Verilir Mi?

Sigortasız bayanlar kredi kullanmak istediklerinde Google arama motorunda en fazla arattıkları konu ev hanımları kredi çekebilir mi? Bu sorunun cevabı olarak evet çalışmayan ev hanımları kredi çekebilir. Biz çalışmayan ev hanımı gözüyle baksak da banka kredi başvurusunda ev hanımı olarak değil, gelir belgesi olmayan müşteri olarak değerlendirir.
Banka kredi başvurusu yapan kişilerin ilk olarak kredi notlarını değerlendirme altına almaktadır. Kişi herhangi bir işte çalışmasa bile kredi notu olacağından, kredi notunuzun kredi almaya engel teşkil etmemesi gerekmektedir. Kredi notunuz yüksek olursa banka kredi vermeye ılımlı bakacak ve kredi başvurunuz onaylanacaktır. Fakat kredi notunuz kredi kullanmaya yeterli değilse banka nezdince olumsuz müşteri olarak değerlendirilecek, kredi başvurunuz büyük ihtimalle onaylanmayacaktır.
Bankalar çalışmayan ev hanımları için çeşitli dönemlerde kredi kampanyaları düzenleyerek ihtiyaç kredisi kullandırmışlardır. Hedef kitlelerini genişletmek adına bankalar, 2018 yılında da kredi kampanyaları düzenleyerek gelir belgesi olmayan hanımlara kredi vermeye devam edeceklerdir. Gelir belgesi olmayan kişilere en kolay kredi veren bankalar ise; Akbank, Denizbank, QNB Finansbank ve ING gibi bankalardır.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankaların Şartları

Bankalar gelir belgesi olmayan ev hanımlarına kredi almak istediklerinde ihtiyaç kredisi vermektedir. Çocukların okul masraflarını karşılama, kişisel ihtiyaçlarını giderme açısından günümüzde birçok ev hanımı kredi almak istemektedir. Şubeye gitmeden internet bankacılığından ya da mobil üzerinden SMS atarak krediye başvuru yapabilirsiniz. T.C kimlik numaranız ad, soyad gibi temel bilgiler girilerek kredi başvuru talebiniz alınmakta, başvurunuz onaylandığı takdirde ön kayıt yapılmakta ve bu şekilde banka şubesine giderek kredi işlemlerini başlatabilmektesiniz.
Bankaların kredi verme konusunda en çok dikkat ettikleri husus kişinin düzenli bir gelirinin olup olmadığıdır. Peki, düzenli bir geliri olmayan ev hanımları kredi kullanmak istediklerinde nasıl bir yol izlemeleri gerekmektedir? Banka kredi başvurusu yapan bayanın ilk olarak KKB notunu değerlendirme altına almakta olup, kredi notu yüksekse kredi talebi onaylanma ihtimali yükselecektir.
Bankalar, çalışmayan ev hanımlarına kredi verse de kendilerine göre bazı kriterler bulunmakta ve onları uygulamaktadırlar. Bu kriterlerden ilki kendilerinin gelir belgesi olmasa da eşlerinin gelir belgesini istemektedirler. İkinci kriter olarak da; üzerlerinde bulunuyorsa mal varlıklarını ipotek ettirmektir.

Eş Kefaleti ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Ev hanımları kredi için başvurduklarında, kendilerinin gelir belgesi olmadığından çalışan eşlerinin gelir belgesi olarak maaş bordrolarını bankaya vererek kredi başvurusu yapabilmekteler. Çalışan eşin de kredi notu değerlendirme altına alınır. Kredi sicili temiz mi? Kredi notu yüksek mi? Diye detaylı inceleme yapılmakta olup, şartlar yerindeyse kredi başvurusu onaylanır. Kefil gösterilerek kredi taleplerini onaylayan bankalar çoğunlukla özel bankalardır. QNB Finansbank, Akbank, Şekerbank kefil göstererek kredi veren bankaların başında gelmektedir.

İpotekle İhtiyaç Kredisine Başvuru

Gelir belgesi olmayanların en çok tercih ettikleri yöntemlerden biri de üzerlerinde bulundurdukları mal varlıklarını ipotek ettirerek kredi çekmektir. Bu yöntem çok tercih edilmesine rağmen çok fazla da risk taşımaktadır.  İpotek edilen mal varlığının kredi limitinin %50’sini karşılaması gerekmektedir. Krediyi karşılamasından sonra banka, ipotek edilecek mal varlığına ekspertiz göndererek krediyi karşılayabilecek mi? Diye araştırma yapar. Tüm bu şartların sağlanması durumunda krediye onay verir. Şunu da unutmamak gerekir ki; kredinizi ödeyemediğiniz durumda banka mal varlığına el koyma hakkına sahiptir.

Bir cevap yazın