Girişimci Bayanlara KOSGEB Kredisi 2018

Ev hanımlarını KOSGEB desteklemeye devam ediyor.2017 yılında KOSGEB kendi işinin patronu olmak isteyen sigortasız ev hanımlarına 50000 TL hibe destek kredisi vermiştir. 2018 yılında da teşvik hibeleri vermek için yeni projelere imza atmıştır. Peki, verilecek hibe kredilerinin içeriği nedir? KOSGEB destek kredisi alım şartları nelerdir? Makalemizde girişimci bayanlara KOSGEB kredisi 2017-2018 sizler için ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Ev Hanımlarına Teşvik Hibe Kredisi

Kendi işini kurmak isteyen hem bayanlara hem de erkeklere teşvik kredileri verilmektedir. Bayanlar erkeklere oranla daha fazla ekonomik destek görmektedir. Bu konuda en önemli faktör ise girişimci bayanları destek ile ülke ekonomilerine Yaşlı hd sikiş katkılarını sağlamaktır. 2017 yılında hükümet kendi işini kurmak isteyen bayanlara; Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca uygulamaya konulan proje ile 15 TL hibe kredisi vermiştir. KOSGEB’de sigortasız bayanlara tam destek sağlayarak bayanlara erkeklerden %20 daha fazla destek kredisi vermiştir. Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlar, vakıflar da destek amaçlı mikro kredi vermişlerdir.

Ev Hanımlarına Hibe Kredisinden Faydalanma Şartları

Ev hanımlarını en büyük destekçisi olan KOSGEB kredisinden faydalanmak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki; KOSGEB kredi almak isteyen girişimci bayanlardan uygulamalı girişimcilik sertifikası istemektedir.
KOSGEB tarafından belirlenen ikinci şart olarak ise; Sertifika almak isteyen ev hanımı KOSGEB’in düzenlemiş olduğu girişimcilik sertifikası alım kursuna katılır. Kurs 30 gün sürmekte, bu sertifikayı alan sigortasız bayan KOSGEB veri tabanına kaydını yaptırabilir. Kendi dükkânını açmak için ise iş yeri açma ile ilgili bir proje hazırlayarak sunum yapmalı. Bu aşamadan sonra girişimci bayan destek kredisi alarak kendi dükkânını açabilir.

KOSGEB Hibe Kredisinden Faydalanmak İçin Gerekli Belgeler

KOSGEB, hibe kredisi verirken KOSGEB bünyesine teslim edilmesi gerekli bazı belgeler istemektedir. Bu belgeler şunlardır:
  • Kobi beyannamesi belgesi KOSGEB başvuru formu imzalı kaşe
  • Destek başvuru formu
  • KOBİ’ye ait bilgi dokümanı
Makalemizde bahsettiğimiz üzere KOSGEB destek kredileri ile kendi iş yerini açıp, hayalindeki mağazanın patroniçesi olan birçok bayan girişimci mevcuttur.

KOSGEB Destek Kredisi Alan Bayanlar

KOSGEB hibe kredisi ile Kahramanmaraş’ta ikamet eden Kadriye Kantarcı hobi olarak yaptığı işi meslek haline dönüştürerek hayallerine kavuştu. Kadriye Kantarcı, KOSGEB girişimcilik desteği alarak hayallerini gerçeğe dönüştürdü. Kahramanmaraş yöresine ait yemekleri yapıp tarihi bir konakta yemek üretimine başladı. Şu anda kendi bünyesinde 15 kişi çalıştırmaktadır.
Siz de girişimci ruha sahip bir hanımsanız KOSGEB destek kredisi ile hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

KOSGEB Kredisi Alanların Yorumları

KOSGEB destek kredisi ile en çok açılan iş yerleri kafe, restoran, ütü evi, bakkal dükkânı gibi işletmelerdir. Bu işletmeler arasında şüphesiz en çok rağbet gören mekânlardan biri de yöresel yemeklerin yapılıp satıldığı yerlerdir. Manisa’da KOSGEB desteği ile mekân açan Mustafa Bey şunları söylemektedir:
“KOSGEB girişimcilik kursuna katıldım. Kursun başlangıcından bitimine kadar kendileriyle son derece ilgilendiklerini, başka danışmanlık firmalarına ihtiyaç duyulmayacağını ifade etti.”

KOSGEB Desteği İle Market Açan Turan Bey Şöyle Söylemektedir:

KOSGEB girişimcilik kursuna katılan Turan Bey İstanbul’da kendine ait bir market açtım. KOSGEB’in vermiş olduğu 10000 TL kendi iş yerimi açmam için bol bol yetti. Param olsa KOSGEB’e başvurmam diyenlerdenseniz şunu asla unutmamalısınız: KOSGEB bir destekleme kuruluşudur. Elbette hiç parası olmayan bir iş yeri açamaz.

Bir cevap yazın