Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?  Genellikle çiftler çocuk yapmayı hedef haline getirdikten kısa bir süre sonra yakın tarihlerde gebelik testlerine başvurarak sonuçları merakla beklemeye başlıyor. Sonuçlar negatif çıktığından da ‘acaba bir sorun mu var’ tarzında düşüncelere kapılarak bunalım yaşayabiliyorlar. Ama karaları bağlamadan önce kolay hamile kalmak adına yapabileceğiniz birçok şey var. İşte bunları sizler için sıraladık.

Nasıl Daha Kolay Hamile Kalınır?

1 – Ne kadar çok sevişirseniz hamile kalma şansınız o kadar yükselir; Uzmanlara göre, sperm kadınların vücudunda beş gün canlı kalabiliyor. Düzenli bir seks yaşamı sürdürdüğünüzdeyse yumurtlama dönemine denk gelen spermler, yumurtanızla bir araya geliyor.  Bu yüzden yumurtlama dönemi/ovülasyon günlerinizi tespit etmelisiniz. Bunun için tükürükten ovülasyon testini kullanabilirsiniz. Bunun için Avrupa Normlarına Uygun olan Amerika

n menşeyli ve T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı testlerden yapabilirsiniz örneğin.

2 – Yaş;  Kadınlar 20 – 30 yaş arasında maksimum doğurganlık sürecini yaşar. Bu oran 35 yaşında geriler,  35 üzeri yaşlardaki her  5 kadından 1’inde doğurganlık sorunları baş göstermeye başlar. 40 yaşından sonra hamile kalmaya çalışmak ise uzman desteği ile mümkün olabilir.
3 –  Anne adayları dikkat;  eğer kolay hamile kalmak istiyorsanız, düzenli uyumalı ve beslenmelisiniz. Alkol – sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmalısınız. Kronik bir rahatsızlığınız varsa tedavi olmalısınız.
4 – Yiyecekler:  Kolay hamile kalmak için, hamilelik öncesinde ve sırasında omega 3, folik asit, kalsiyum ve demir içeren yiyeceklerin tüketimini arttırmanız önerilir.
5 – Gebelik İlaçları:  1 sene boyunca düzenli bir cinsel birlikteliğin sağlanması durumunda hala gebelik söz konusu değilse; doktor kontrolünde verilen hap ya da iğnelere başvurabilirsiniz. Bu ilaçlar yumurtlamayı uyaran ve canlandıran türdedir.
6 – Verim günleri:  bu günleri yumurtlama gününüzü hesaplayarak bulabilirsiniz.  28 günde bir adet gören her kadının yumurtlama günü,  regl başlangıcının sonrasındaki 14. gündür.  Bu günlere denk gelen birleşmeler daha kolay hamile kalmanızı sağlar.
7 – Vücut ısısı: vücut ısınızı ölçerek yumurtlamanın hemen sonrasına ait süreci bulabilirsiniz. Bunu hassas bir dereceyle ölçümleyebillirsiniz ama sonuçlar kesin olmayabilir.
8 – Stres: stres, doğurganlığın düşmesi konusunda bir numaralı düşmanlardan olabilir.
9 –  Kilo fazlalıkları: aşırı kilolarınız gebelik ihtimalini düşürebilir.  Öte yandan aşırı zayıf kadınlarda da regl düzensizliğine bağlı kısırlık gelişebilmektedir
10 –  Kafein kullanımı: kafein strese sebep olmakla beraber yumurtalığa zarar verebilir. Özellikle de bağımlılık düzeyinde bir tüketiciyseniz hamile kalmayı planladığınız süreçte kafeinli içeceklerden, kahve ve aşırı çay tüketiminden uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın