Hamilelikte Seks

Hamilelikte Seks

Hamilelikte Seks … Hamilelik dönemi düzenli cinsel yaşamı olan çiftler arasında ilişki kurmak ile ilgili soru işaretleriyle dolu olan bir süreç. Acaba yaşanan cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi,  erken doğuma neden olur mu gibi sorular ilk anda elbette kafaları kurcalayan sorulardan.
Uzmanların yaptığı açıklamalara göre anne-baba adaylarının, bebek haberini aldıkları süreçten itibaren her şeye bakış açısı değişiyor. Anne adayı elbette ki karnındaki bebeğin konforunu düşünüyor.  Beslenme, uyku ve sosyal yaşam türevi konularda doğal olarak bebeğini koruma altında tutmak istiyor.
Bu süreçte elbette ki çiftler arasındaki cinsel yaşam da değişime uğruyor. bu dönemde korkulardan sıyrılarak 9 ayı yatakta birbirinden uzak geçirmek yerine gerçeklere kulak vermek gerek.
Uzmanlara göre hamilelikte de cinsellik yemek, içmek beslenmek kadar vücudun ihtiyaçları arasında yer alıyor. Kutsal ve hamile anne tabusu ağır bastığından kadınlar bu konuda doktoruna danışmaktan çekiniyor. Oysaki uzmanların açıklamalarına göre sağlıklı bir hamilelik sürecinde son 4 haftaya kadar cinsel yaşamın kısıtlamasını gerektirecek herhangi bir durum yok. Hamileliğin son haftalarında sperm içerisinde bulunan prostoglandin adlı madde, uterus kaslarını kasıyor ve  erken doğuma neden olabiliyor. Bu nedenle de son haftalarda ilişki önerilmiyor.

Pozisyonlara Dikkat!

Eğer hamilelik süreciniz sağlıklı geçiyorsa ve ilişkiye girmekte doktorunuz ve siz bir sakınca görmüyorsanız,  en rahat edeceğiniz pozisyonları seçebilirsiniz. Örneğin bu konuda Misyoner pozisyonu 3 – 6 aya kadar size problem yaşatmayacaktır.  Öte yandan sırt üstü yatmaktan kaçınmanız gereken 16-20. Aylarda bu pozisyonu bırakmanız gerek. Zira bu pozisyon rahmin ana toplardamara baskı yapmasına ve kalbe doğru akan kan akışının azalmasına neden olabilir. Vücudunuzun görünümüne ise takılmamalısınız. Zira partnerinizin gözünü sizden alamıyor oluşu hamileliğin size kattığı güzellikten kaynaklanıyor.  Zira doğurgan niteliklerini bedeninde taşıyan bir kadın eşine her zamankinden daha güzel güzel görünmektedir. Bunun bir diğer sebebiyse hamile eşine bakan  erkeklerin üretken dönemini anımsamasıdır.

Hamileyken Cinsel İlişki

Hamileyken seks yapmak sağlıklı bir hamilelik süreci için kesinlikle güvenlidir. Öte yandan plasenta previa, erken doğum ya da erken membran rüptürü riski gibi durumlarda bu konuda belirli yasaklar getirilebilir. Cinsel yaşamınızda hamileyken sizi zorlamayacak olan akrobatik hareketlere yer verebilirsiniz. Eşinizle birlikte sizin için en keyifli olan pozisyonları bulun..

Bir cevap yazın