Haroşa Örgü Nasıl Yapılır? Haroşa-Örgü-Modeli 2019

HAROŞA ÖRGÜ NASIL YAPILIR? – HAROŞA ÖRGÜ MODELLERİ
Örgüye yeni başlayanların vazgeçilmez örgü tekniği olan haroşa, piyasada satılan ürünlerin çoğunda bulunuyor. Gerek haroşa kumaşının farklı özellikleri gerekse de haroşa tekniğinin oldukça kolay gerçekleşebilmesi bu durumun en temel sebeplerinden sadece birkaçını oluşturuyor. O halde haroşa hakkında daha detaylı bilgi almak için hazırladığımız içeriğe birlikte göz atmaya başlayalım.
HAROŞA ÖRGÜ NE DEMEK?
Haroşa nedir sorusu özellikle örgüye yeni başlayanların ilk sorduğu sorulardan biri olarak karşımıza çıkar. Haroşa kelime anlamı olarak yün örgüsü anlamına gelir. Fakat haroşa ile haroşa örgü tekniği arasında anlam farklılıkları bulunur. Haroşa örgü tekniği örme işleminin hep aynı yöne doğru örülmesi anlamına gelir. Bu şekilde süren işlem sonucunda ise haroşa örgü modeli oluşur. Haroşa örgü modeli ise hem ön hem de arka tarafın yani her iki tarafında aynı örgü tekniği ile örülmesi ile aynı biçimde oluşur.
HAROŞA ÖRGÜ NASIL ÖRÜLÜR?
Örgüye yeni başlayanlar için en kolay örgü tekniklerinden biri olan Haroşa örgü tekniği, temelde örgünün hep aynı yöne doğru örülmesi demektir. Bir diğer deyişle haroşa örgü örerken ipliğin yönü her zaman bize doğru olur. Buna karşın haroşa örgü isteğe bağlı hep önde ya da hep arka tarafa doğru olarak örülebilir.
Haroşa örgü örerken öncelikle sağ şişi ilmeğin orta kısmından kendi tarafımıza doğru batıyoruz. Ardından ipliği kendimize doğru doluyoruz. Son olarak ipliğimizi çekerek ilmeği şişin üzerine alıyoruz. Bu şekilde örgü modeline uygun olarak işlemi devam ettiriyoruz.
KOLAY HAROŞA ÖRGÜ TEKNİĞİ
Haroşa örgünün en çok tercih edilen örgü tekniklerinden biri olmasının en önemli sebeplerinden biri işlemin kolaylıkla uygulanabilir olmasıdır. Örgü işlemi boyunca örgünün kıvrılmaması ve tüm işlem boyunca düz durması haroşa örgü modellerinin kolay uygulanmasına destek olur. Buna karşın haroşa örgü tekniğinde bazı küçük ipuçlarına dikkat edilmelidir.
İlk olarak haraşo örgü boyunca sürekli sağ şişi ilmeğin orta kısmından kendi tarafımıza doğru batırmalıyız. Bu işlemi sürdürürken ise sırayla yapılmasına özellikle dikkat edilmesi haroşa örgü modelinde sorun yaşanmasını engelleyecektir.
Haroşa tekniği sürecinde örgünün ön yüzü tamamlandıktan sonra arka yüze geçilir. Aynı işlem sonrasında arka yüz kısmında da ele alınmaktadır.
HAROŞA ÖRGÜ MODELİ İÇİN KULLANILAN MALZEMELER
Yapımı fazlasıyla rahat olan haroşa tekniği için kullanılan malzemelerde kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerdir. Tek renk bir ip için gerekli ürünler ise;
Orta kalınlıkta olan bir ip
4mm Örgü Şişi
HAROŞA ÖRGÜ MODELLERİ
Haroşa örgü modeli bütün örgü modellerinde çoğunlukla mutlaka kullanılan örgü tekniklerinin başında gelmektedir. Özellikle örgü modelinde kol, beden lastiği ve yaka gibi kısımlarda çoğunlukla kullanılır. Bunun dışında örgüye yeni başlayanların kolay bir örgü taktiği olmasından dolayı en çok kullanılan örgü modellerini de oluşturabilir. Örneğin; haroşa atkı, haroşa bere, haroşa şal ya da haroşa bebek battaniyesi modelleri en çok örülen haroşa modellerin başında gelir. Haroşa modelinin görsel anlamda da tamamlayıcı olması önemli tercih noktasını oluşturur.
HAROŞA ÖRGÜ TEKNİĞİ KULLANIM ALANLARI
Haroşa tekniği ile oluşturulan kumaşının yapısı fazlasıyla kullanışlı olduğu için bir çok yerde kullanımı bulunmaktadır. Bu kullanım alanları sırasıyla;
Örgü modellerinin başında ya da bütün örgü olarak
yaka, beden lastiği ya da kol kısımlarının oluşturulmasında
Haroşa bere, haroşa atkı ve haroşa boyunluk modellerinde
Boyuna esneme payına bağlı olarak bebek battaniyesi ya da bebek kıyafetlerinde
HAROŞA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Haroşa örgü kumaşlar tek bir örgü sırasında hem ters hem de düz ilmeklerin olduğu tek katlı kumaşlar olarak bilinir. Haroşa örgü kumaşının her iki tarafında da düz bir örme kumaşın ters tarafından görünümü bulunur. Ayrıca kumaşın her iki tarafında da sıralı, birbirlerine göre ters yöne duran ve birbirlerinin içinden geçirilerek örülen düz ilmek ve ters ilmek sıraları yer almaktadır. Haroşa örgü modeli bu anlamda sıralı olarak düz ve ters ilmek çubuklarından oluşan ribana örgü modellerinden ayrılır.
Haroşa örgü modelleri el emeği ile örülmesinin yanı sıra hem düz hem de yuvarlak makinelerde de üretilmektedir. Bu nedenle piyasada satın aldığımız bir çok kazal, eldiven, şal ya da bere gibi ürünlerin örgü türü haroşadır. Haroşa kumaşlar jarse kumaşlara kıyasla daha kalındır. Bu kumaşların bir diğer özelliği ise esneme payının yanlardan ziyade uzunlamasına gerçekleşmesidir. Bu nedenle özellikle bebek ve küçük çocuk giyiminde yaygın olarak horaşa kumaşı kullanılır.
Kumaşın her iki yüzünde de düz bir örme kumaştaki ters tarafından görünümü hâkimdir. Haroşa, bu bağlamda, ribana örgülerden farklılığı ile ön plana çıkmaktadır. Haroşa örgü tekniğinde bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise haroşa örgüsünün iki sıra örülmüş hali bir sıra olarak görünmektedir. Bu nedenle örgü modelinizin ölçü ve sayısında bu durumu dikkate almalısınız.
HAROŞA ÖRGÜ KUMAŞ ÖZELLİKLERİ
Kumaş iplik yapısına bağlı olarak ilk ve son sıralarından sökülerek yeniden başka bir modelin örülmesine dayanıklıdır.
Haroşa ile örülen ya da üretilen kumaş yapısındaki ürünlerde oluşan ilmek açığı düz bir şekilde yukarı ve aşağı olmak üzere her iki yönde ilerler.
Enine esneme oranı süprem kumaşlarla aynı iken; boyuna esneklik payı düz kumaşların yaklaşık iki katıdır.
Haroşa tekniğinde oluşan kumaşlar dengeli, düzgün ve yüzeyli kumaşlardır. Bu sebeple yandan kıvrılma yapmazlar.

Bir cevap yazın