Kaç Haftalık Hamileyim Hesaplama

Kaç Haftalık Hamileyim Hesaplama

Elbette ki kadınlar ilk anda hamile olduklarının farkına varamıyor ve bu olgunun haftalar sonrasında farkında olabiliyorlar. Bir kadının hamile olduğunu öğrenmesinin ardından en çok merak ettiği şeyse elbette kaç haftalık ay da aylık hamile olduğudur. Kaç haftalık hamileyim hesaplama sı için siz de bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz.
Sizi şu andan itibaren oldukça maceralı, heyecanlı ve keyifli bir serüven bekliyor. Hamilelik yolculuğunuzda hangi aşamalardan geçeceğinizi merak ediyorsanız, bizi okumaya devam edin.

Kaç Haftalık Hamilesiniz?

Doğum uzmanları, gebelik takvimlerini hesaplarken son adet tarihinin başlangıç gününü baz alır. Döllenme tarihi, son adet tarihinden yaklaşık olarak 15 gün sonra başlar.

Yani tıbbi olarak bebeğin kaç aylık sorularına verilen cevap aslında gebelik takviminden aya göre değil haftalık olarak hesaplanarak verilir. Sonuç olarak beklenen son yani doğum olayı, 38. ve 42. haftalarda gerçekleşir. Bu arada karnınızdaki minik yabancının size ufak tefek sürprizler yapacağını da  hesaba katmalısınız. Erken gelmek isteyen ya da gecikme yapan bebeklerden ötürü doğum tarihi tahminlerinin sadece %5 i tam olarak günü gününe tutmaktadır.

Farklı Bulgular

Yanı sıra; düzensiz adet görülmesi, tüp bebek tedavisi ile hamile kalınması, ovülasyon tarihinin gecikmesi, son adetin başlangıç tarihinin yanlış hatırlanması da doğum tarihinin hesaplanması konusunda şüphelere neden olabilir.
Yine ultrason ölçümleri sizlere bebeğinizin kaç haftalık olduğuna dair ya da hangi tarihlerde geleceğine dair çözümler verecektir. Yine 16. ila 22. hafta arasında ceninden gelen kalp atışları, bebeğin hareketliliğe başladığı tarihler, 20. haftada doktorun yaptığı uterus ölçümleri ve dibin göbeğe ulaşma tarihi yine size doğum tarihi tespiti konusunda bilgiler sunacak olan delillerdendir.
Ayrıca işin henüz çok başındaysanız ve bu saydığımız belirtileri henüz görmüyorsanız internette bulunan gebelik hesaplama motorlarını da kullanabilirsiniz. Bu motorları kullanmak çok kolay…  Sadece son mensturasyon tarihinizi giriyorsunuz ve motor size aşağı yukarı kaç haftalık hamile olduğunuzu ve doğumun hangi tarihler arasında gerçekleşebileceğini söylüyor.

Bir cevap yazın