Mantar hastalığı nasıl tedavi edilir? Mantar belirtileri

Mantar hastalığı nasıl tedavi edilir? Mantar belirtileri
Deri hastalıklarının en çileli olanlarından mantar hastalığı nedir? Bulaşıcı olması ile korkutan mantar hastalığı nasıl tedavi edilir? Özellikle ayak parmaklarında ve tırnaklarında olan mantar hastalığına bitkisel çözümler nelerdir? İşte, mantar hastalığından tamamen kurtulmanın yolları…
Mantar hastalığına yakalanması kolay kurtulması oldukça zor bir hastalıktır ama sizler için mantar hastalığını ve bitkisel tedavi yöntemlerini araştırdık. Mantar hastalığı neden olur? Mantar hastalığı nasıl tedavi edilir? Mantara iyi gelen bitkiler nelerdir?
Mantar hastalığı nedir? Bulaşıcı mıdır?
Yüzyıllardır insanların en fazla rahatsızlık duyduğu hastalıklardan biri olan mantar bir deri enfeksiyonudur. Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Doğada oldukça fazla sayıda bulunan mantarlar, daha çok nemli ve hava almayan ortamlarda yaşayan canlılardır. Mantar hastalıkları, aslında önemli bir kitleyi etkiler.
Mantar hastalığı bütün çevremizde, özellikle ayakkabı ve terliklerde, havlularda, bahçede, evde, genel kullanıma açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamakları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunurlar. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır ve kolaylıkla yayılabilir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmediklerinde vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakınlarınıza bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi infeksiyonlara neden olabilir.
Mantar hastalıklarının her zaman oluşumundaki temel neden, başka bir mantarlı dokudur. Bu durum doğanın kendisinden de olabilir veya bir başka kişiden de olabilir. Daha çok yaz mevsiminde, mantar hastalığı bulaşma riski önlem alınmadığı taktirde oldukça yüksektir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, antibiyotik kullanımı bulunanlarda ve çocuklarda mantar hastalıklarının görülme oranı çok daha fazladır. Mantar enfeksiyonu daha çok ayak parmaklarının arasında ve kasıklarda görülmektedir.
Mantar hastalığı neden olur?
El ve ayakların nemli ya da ıslak kalması
Yaz mevsiminde hava almayan kapalı ayakkabılar giymek
Yaz mevsiminde derinin üzerinde kalan terlerin uzun süre arındırılmaması
Kişisel hijyene gereken özenin verilmemesi. Çorap, ayakkabı, terlik ve havlu gibi ortak kullanımdaki eşyalara dikkat edilmemesi. Özellikle havuz ya da plaj gibi ortak kullanım alanları mantar enfeksiyonunun bulaşması için çok uygun alanlardır. Bununla birlikte ortak kullanılan tırnak makası ve törpü gibi malzemeler de tırnak mantarı bulaşma riskini arttırmaktadır.
Genellikle askerlerde, gençlerde, sporcularda ve aşırı terleyen kişilerde mantar hastalıklarının görülme oranı daha yüksektir.
İnsandan insana cilt teması yolu ile bulaşır.
Mantar hastalığı riski en fazla olan kişiler;
Mantar hastalığı olan insanlarla ya da mantar hastalığı taşıyıcısı olan insanlarla temas halinde olunması
Nemli, çok rutubetli, kalabalık ve sıcak bölgelerde ikamet eden kişiler
Güreş sporu ile uğraşan kişiler
Diyabet ya da kanser gibi hastalıklara sahip olan kişiler
15 yaşından küçük olan çocuklar
Mantar enfeksiyonu olan hayvan ya da insanlar ile yakın temasta bulunan kişiler
Mantar hastalığı olan bir kişinin, kişisel eşyalarını kullanan kişiler
Mantar hastalığı olan kişilerin, havlularını, yataklarını, nevresim ve çarşaflarını, taraklarını ve hatta kıyafetlerini kullanan kişiler
Çok dar ya da sıkı kıyafetler giyen kişiler
Zayıf ve dayanıksız bir bağışıklık sistemine sahip olan kişiler
Mantar hastalığının belirtileri nelerdir?
Göğüste, karında, kollarda, bacaklarda ve sırt bölgesinde kenarları kırmızı ve pullu ya da nemli ve kabuklu lekelenmeler yaşanması. Halka şekilli küçük kırmızı yumrular oluşması
Dil üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar
Ağız içerisinde kızarıklık ya da ağrı
Boğazda acı ve yutkunmada zorluk
Ağız köşelerinde çatlama
Kasıklarda, cilt kıvrımlarında, bacakların iç kısımlarında ya da kalçalarda ortası kırmızımsı kahve rengi olan lekeler
Vajinal bölgenin çevresinde kızarıklık ve ağrı
Erkeklerde penis ucunda yanma ya da kaşıntı hissi
İdrar sırasında yanma hissi
Avuç içindeki deride kalınlaşma, kuruma ve pullanma.
Parmaklar arasında nemlenme ve açık yaralar
Elin arkasında kırmızı ve pullu lekeler ile kenarlarında kabarcıklar oluşması.
Mantar hastalığının tedavisi
Öncelikli olarak yapılması gereken şey mantarın nedenlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalardır. Mantar olan bölgenin mevcut neminden arındırılması için çok iyi bir şekilde kurulanması ve pudra kullanılması gerekmektedir. Buna ek olarak ayakkabı, terlik, havlu, tırnak makası, törpü, iç çamaşırı gibi kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve hijyenine özen gösterilmesi gerekmektedir. Mantar hastalıklarında tedavi, aynı evi paylaşan fertlerin kişisel hijyenlerine dikkat etmeleriyle etkili olmaktadır.
Mantar hastalığına bitkisel çözüm
Mantar tedavisinde kullanılan bazı besinlerde mevcuttur. Evde kendinizin hazırlayabileceği doğal karışımlar. Bunlardan bazılarını sizler için araştırdık;
Sarımsak
Sarımsak faydalı bir antifungaldır. Dolayısıyla mantar enfeksiyonunun herhangi bir türü için oldukça etkilidir. Aynı zamanda, antibakteriyel ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Mantar lezyonlarının çoğalmasını engeller ve kaşıntıyı hafifletir.
Kullanım şekilleri;
İki diş sarımsağı ezin ve bir hamur şekline getirmek için birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Etkilenen bölgelere macunu sürün ve 30 dakika boyunca bekletin. Sonrasında ılık su ile etkilenen alanı yıkayın. Enfeksiyondan kurtulmak için günde iki kez, enfeksiyonlardan kurtulana kadar bu tedaviyi uygulayın.
Vajina içindeki mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için, gazlı bezi bir sarımsak karanfil ile sarın ve en fazla 30 dakika boyunca vajina bölgesine koyun. Birkaç gün boyunca günde bir kez bu tedaviyi kullanın.
Ayrıca, herhangi bir mantar enfeksiyonunun şifa sürecini hızlandırmak için gıdalarınızın içine birkaç diş sarımsak ekleyebilirsiniz. Sarımsak takviyeleri almak içinde doktorunuza danışabilirsiniz.
Yoğurt
Bir mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için, canlı, aktif mantarlar ile mücadele etmek için sade, şekersiz yoğurt kullanabilirsiniz. Sade yoğurt içinde bulunan probiyotikler, laktik asit üreterek mantarların büyümesini kontrol altında tutmaktadırlar.
Kullanım şekilleri;
Sade bir yoğurda pamuk batırın ve enfekte olmuş bölgeye uygulayın. 30 dakika boyunca bu işlemi yapın ve ardından ılık su durulayın. Mantar enfeksiyonu olmuş alan temizlenene kadar bu ilacı günde iki kez uygulayın.
Vajinal enfeksiyon durumunda ise yoğurda tampon daldırınız ve iki saat boyunca vajinanıza takın. Bir gün içerisinde iki kez yapın.
Ayrıca, yoğurdun günlük diyetinizin bir parçası olmasına dikkat ediniz. Enfeksiyonlarınız tamamen bitene kadar her gün iki-üç kase yoğurt yiyin.
Elma Sirkesi
Elma sirkesi her türlü mantar enfeksiyonunun ortak tedavi yöntemidir. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde, elma sirkesi enfeksiyona neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra, asidik özelliği ile enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve acil şifaları teşvik etmektedir.
Kullanım şekilleri;
Bir bardak ılık su içerisine iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıştırınız ve günde iki kez içiniz.
Başka bir seçenek ise, eşit miktarda su ve elma sirkesi sulandırarak etkilenen cilt üzerine harici olarak uygulamaktır. 30 dakika boyunca bu karışımı etkilenen bölge üzerinde bekletin. Hatta 30 dakika boyunca bu çözelti içinde enfekte olmuş cilt alanı için banyosunu yapabilirsiniz. İşlem tamamlandığında, bir havlu ya da kurutma makinesi ile iyice kurulayın.
Çay Ağacı Yağı
Çay ağacı yağı, mantar enfeksiyonlarına neden olan mantarları öldürmeye yardımcı doğal antifungal bileşiklere sahiptir. Ayrıca antiseptik nitelikleri ile vücudun diğer bölgelerine enfeksiyonun yayılmasını engeller.
Kullanım şekilleri;
Saf çay ağacı yağını, zeytinyağı veya tatlı badem yağı ile birlikte eşit miktarda karıştırın. Bir gün içerisinde etkilenen deri alanının üzerine birkaç kez bu çözümü uygulayın.
Ayrıca çay ağacı yağı ve aloe vera jelin bir parçası ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. Günde iki kez enfekte olmuş bölgeye karışımı sürün.
Vajinal enfeksiyon için bir tampon üzerine birkaç damla çay ağacı yağı koyun ve iki ile üç saat boyunca vajina içine yerleştirin. Günde iki kez tekrarlayın.

Bir cevap yazın