Menopoz dönemi nasıl rahat geçirilir light süt bol bol tüketilmeli!

Menopoz dönemini rahat geçirmek için ne yapılmalı? Vücudun kilo almaya oldukça yatkın olduğu menopoz döneminde bol bol light süt içilmeli!

Her kadının korkulu rüyası olan menopoz dönemi aslında belirli önlemlerin alınması ve vücudun ihtiyacının karşılanması sonucunda rahatlıkla geçirilebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar kadınların menopoz döneminde vücudun ihtiyacı olan kalsiyum artmaktadır. Özellikle vücudun kilo almaya oldukça yatkın olduğu bu dönemlerde tüm mineral ihtiyacını light sütün gidererek light sütün sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmek için etkili olduğunu söyleyen Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimi Fakültesi Beslenme ve Diyatetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, menopoz döneminde merak edilenler hakkında bilgilendirdi.
Genellikle 40 yaşından sonra görülen menopoz, sağlıklı beslenme yöntemleriyle kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Bu dönemde vücudun kalsiyum ihtiyacının arttığına dikkat çeken uzmanlar, aynı zamanda kilo almaya yatkın bir dönem olduğundan kilo kontrolünü sağlamak, obezite ve yüksek kolesterol riskini azaltmak için de light süt içilmesi gerekmektedir.
LİGHT SÜT FOSFOR BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİN!
Light sütün de (az yağlı sütler) protein, kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Light sütün kolesterolü ve doymuş yağ miktarı, tam yağlı sütlere oranla daha azdır. Süt sayesinde bu zorlu dönem daha az sıkıntıyla atlatılmış olur.
İnsan vücudunda kalsiyum deposu oluşturulması için sütün düzenli olarak içilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. İnanç “Menopoz döneminde vücut oldukça fazla miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyar. Yeterli kalsiyum alınmaması halinde kemiklerdeki kalsiyum vücut tarafından kullanılmaya başlar. Bu durum kemik kaybına (osteoporoz) neden olur. Menopoz döneminde bu riski azaltmanın en kolay yolu düzenli light süt tüketimidir” dedi.
Light sütlerin besin değerlerini koruduğunu, mineral açısından tam yağlı sütlerden daha zengin olduğunu ve günde ortalama iki bardak tüketilmesi gerektiğini de vurgulayan İnanç, light sütlerde bulunan mevcut kalsiyumun metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına da yardımcı olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın