Oranda Japon Balığı Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda oranda japon balığı özellikleri nelerdir, bakımı nasıl olur, ne yer, nasıl beslenir, akvaryumu nasıl olmalıdır, üretimi nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap bulacaksınız. Kendi tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz yazımıza yorum yapabilirsiniz. Bunun için sitemize üye olmanız da gerekmiyor. Cihazınızda açık olan facebook hesabınız sayesinde üye olmadan yorum yapmanız mümkün. Hazırsanız oranda japon balığı hakkında bildiklerimizi anlatmaya başlayalım.

Oranda japon balığı en popüler japon balığı türlerindendir. En belirgin özelliği başının üstündeki şapka benzeri bezedir. Bu beze balık 3-4 aylık olduğunda belirginleşmeye başlar. Ancak tam olarak belirginleşmesi için balığın 1-2 yaşında olması gerekir. 2-2.5 yaşında tam olarak gelişir. Oranda büyük ve tombul vücuda, parlak pullara ve bir çift uzun kuyruk yüzgecine sahiptir. En çok bilinen tek renkli varyasyonu haricinde,  vücudu benekli ve bezesi kafasının tamamını kaplayan varyasyonları vardır ki, bu ikinci türe kaplan kafa ya da kaplan japon balığı ismi verilmiştir.

Sıradan japon balığı ve shubunkin japon balığı gibi narin vücutlu değildir. Vücudu yumurtayı andırır. Sırt yüzgeci haricindeki tüm yüzgeçleri çiftler halindedir. Çok farklı renklerde olabilir. Metalik, kırmızı, siyah, koyu kahverengi, kırmızı-beyaz, mavi ya da beneklidir. En popüleri beyaz vücutlu ve kırmızı şapkalı olanıdır. Renkleri benzer olduğunda aslanbaş japon balığı ile karıştırılabilir. Ancak aslanbaşın sırt yüzgeci yoktur. Ayrıca sırt kısmındaki eğrilik daha fazladır.

Nazik bir tür olması sebebiyle yeni başlayanlara pek tavsiye edilmez. Kirliliğe ve soğuk suya tahammülü azdır. Şapkası kirlilik, bakteriler ve mantarlar yüzünden hasta olmasını kolaylaştırır. Buraya yerleşen parazitler balıkta hastalığa neden olabilir. Ortalama ömrü 10-15 senedir. Bakımına dikkat edilirse 20 sene hayatta kalabilir. Akvaryumda genellikle 20 santimetreden daha fazla büyümez.

Oranda Japon Özellikleri

Bilimsel ismi: Carassius auratus auratus

Bakım zorluğu: Orta zorlukta. En nazik japon balığı türlerinden biridir. Bu yüzden yeni başlayanlar için pek uygun değildir. Kirliliğe karşı tahammülü azdır. Özellikle girintili şapkası bakterilerin ve mantarların yerleşmesi için uygundur. Bu yüzden bakımına dikkat edilmelidir. Akvaryumda iyi bir biyolojik filtre bulundurulmasında fayda vardır.

Boyu: En fazla 20 santimetre

Oranda japon balığı karakteri: Barışçıl

pH: 6.0 ile 8.0 arası

Sıcaklık: 18 ile 23 santigrat derece arası

Su sertliği: 5-19 dGH

Akvaryum hacmi: Minimum 40 litre

Ortalama ömrü: 10-15 sene

Uyumlu balıklar: Oranda japon balığı sosyal ve barışçıl bir canlıdır. Akvaryumda başka balıkların olmasından mutlu olur. İyi bir çöpçüdür. Bu yüzden çöpçü balığı ya da vatoz balığı bulundurmaya gerek yoktur. Hızlı yüzen japon balıkları ile rekabet edemediğinden comet ve shubunkin gibi türlerle beraber beslenmemelidir.

Yüzdüğü seviye: Akvaryumun tamamı

Oranda Japon Balığı Cinsiyeti

Yavru japon balıklarının cinsiyetini belirlemek mümkün değildir. Üreme döneminde erkek balığın baş ve solungaçlarında beyaz sivilceler ortaya çıkar. Yukarıdan bakıldığında yumurta taşıyan dişinin karın kısmında şişkinlik olduğu görülecektir. Erkek oranda balığı, dişiye göre genellikle daha küçük ve daha narin vücutludur.

Oranda Japon Balığı Bakımı

Sağlıklı kalması için akvaryumuna iyi bakılması gerekir. Minimum 40 litrelik akvaryuma ihtiyaç vardır. Sık sık su değişimi yapmak gerekir. Haftalık %25-30 oranında su değişimi yapılmalıdır. Akvaryuma salyangoz koyulabilir. Salyangozlar sayesinde yosunlar daha az olur ve akvaryum daha temiz kalır.

Oranda Japon Hastalıkları

Diğer tatlı su balıkları ile aynı hastalıklara yakalanabilir. En yaygın balık hastalıkları bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonu ve paraziter hastalıklardır. Yaralanma, besin yetersizliği, kirlilik ve stres hastalıkların baş göstermesini kolaylaştırır.

Beyaz benek hastalığı en yaygın görülen balık hastalığıdır. Beyaz benek paraziti balığın vücudunda tuz tanelerine benzeyen keseler oluşturur ve balıktan beslenir. İlaç tedavisi uygulanmalı ve sık sık kısmi su değişimi yapılmalıdır. Dış parazitler de oldukça yaygın görülür. Ancak doğru tedavi uygulandığı sürece bunlardan kurtulmak mümkündür. Balığın vücuduna yapışan kancalı kurtçuklar, balık biti ve akar benzeri kabuklular dış parazitlerden bazılarıdır.

Dropsy bakteriyel enfeksiyonlardan biridir. Balığın böbreklerine zarar verir ve tedavi edilmezse ölümüne neden olabilir. Balık tüberkülozu, karın kısmının içe göçmesi şeklinde kendini belli eder. Ne yazık bu hastalık için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Dropsy gibi ölümcüldür. Kuyruk ya da yüzgeç erimesi olarak tabir edilen, kuyrukta veya yüzgeçte doku kaybına neden olan hastalığın sebebi bakteriler olabilir. Mantarlar da benzer şekilde kuyruk ve yüzgeç uçlarından başlayarak dokulara zarar verebilir.

Anormal şekilde yüzmeye başlayan ve dengesini koruyamayan balık gaz kesesi sorunu yaşıyor olabilir. Sebebi kabızlık, besin yetersizliği, fiziksel deformasyon veya parazitlerdir. Bazı durumlarda bezelye vermek durumu iyileştirebilir. Özellikle kabızlık tedavisinde bezelye çok işe yarar.

Balıkları tedavi etmeye çalışmaktansa, hasta olmalarını önlemek çok daha kolaydır. Bu yüzden akvaryum kurulumu doğru yapılmalı, bakımı aksatılmamalı, akvaryumda kapasitesinden fazla balık bulundurulmamalı, kaliteli yem kullanılmalı, uyumlu balıklar bir arada bulundurulmalı ve strese sebep olacak faktörler ortadan kaldırılmalıdır.

Oranda Japon Balığı Beslenme

Hepçil bir balık olması sebebiyle hemen her taze, donmuş ya da hazır yemi yiyebilir. Besin ihtiyaçlarını karşılamanın en kolay yolu japon balığı yemi kullanmak ve ek besinlerle yem çeşitliliği sağlamaktır. Ek besin olarak canlı ya da donmuş artemia, kan kurdu, su piresi ya da tubifex kurdu tercih edilebilir. Tabii dondurularak kurutulmuş olanlarının kullanılmasında fayda vardır. Çünkü canlı yemlerde hastalığa sebep olan bakteriler bulunabilir. Oranda şapkası nedeniyle yemi görmekte zorlanabilir. Bu yüzden beslenmesi için biraz daha fazla zaman ayırmak gerekir.

Oranda Japon Akvaryumu

Akvaryum kurulumunun doğru yapılması balıkların huzurlu ve sağlıklı olması için ilk şarttır. Bulundurulacak balık sayısına göre yeterli büyüklükte akvaryuma ihtiyaç vardır. En azından 40 litrelik akvaryum edinilmeli, eklenecek her yetişkin japon balığı için akvaryum hacmi 40 litre arttırılmalıdır. Yavru balıklar için daha küçük bir akvaryum yeterli olur. Her bir yavru japon balığı için 5 litre su bulunması yeterlidir. Tabii ne kadar büyük akvaryum edinilecek olursa, akvaryum suyu o kadar geç kirlenir. Ayrıca balıkların gelişimi daha sağlıklı ve hızlı olur. Akvaryum kapaklı olmazsa balıklar sudan dışarı sıçrayabilir.

İyi bir akvaryum filtresi bulundurulmalıdır. Çünkü japon balıkları akvaryumu çok kirletir. Biyolojik filtredöküntülerin, artık yemlerin ve balık dışkısının temizliğinde oldukça başarılıdır. Akvaryumun yüzey alanı geniş olmalıdır. Suyun havayla daha geniş alanda temas etmesi, sahip olduğu oksijeni arttıracaktır. İdeal su sıcaklığı 18 ile 22 santigrat derece arasıdır. Sıcaklığın uzun süre 16 santigrat derecenin altına düşmemesi gerekir.

Çakıl taşı bulundurmak oranda japon balığının kendini daha huzurlu hissetmesini sağlar. Bazı akvaryum dekorları bulundurulabilir, ancak sivri uçlu ya da keskin köşeli olmamaları gerekir. Canlı bitki bulundurmak iyi bir fikir değildir. Çünkü diğer birçok japon balığı gibi, oranda japon balığı da bitkileri kökünden sökmeyi sever. Bitki bulundurulmayacaksa akvaryum aydınlatması bulundurmaya gerek yoktur. Zira aydınlatma balıklar için değil, bitkiler için gereklidir.

Oranda Japon Üretimi

Orandalar yumurta bırakarak ürer. 5-6 balık bir arada üretilebileceği gibi daha büyük gruplar da oluşturulabilir. Doğada ilkbaharda üredikleri için, akvaryumda bu ortamın taklit edilmesi gerekir. En azından 80 litrelik akvaryuma ihtiyaç vardır. Erkek ve dişilerin üreme öncesi birkaç hafta ayrılmasında fayda vardır. Bu sayede balıkların üreme isteği arttırılmış olur. Balıkların canlı yemlerle beslenmesi de üreme isteklerini arttıracaktır. Akvaryumda elodea gibi bitkiler bulundurulmalıdır. Yapay süs bitkisi de bulundurulabilir. Dişi balık yumurtalarını böyle bir yüzeye bırakmayı tercih eder.

İyice beslediğiniz balıkları aynı anda üretim akvaryumunda buluşturun. Su sıcaklığını yavaş yavaş 11 santigrat dereceye düşürün. Daha sonra yavaş yavaş yükseltin. Tabii günde 2 santigrat dereceden fazla sıcaklıkta değişiklik yapmayın. Her gün en fazla %20 oranında su değişimi yapın. Yumurtlama 20 ile 23 santigrat derece arasında gerçekleşir. Dişi balık 2-3 saat içinde binlerce yumurtayı dağınık şekilde akvaryuma bırakır.

Yumurtlama sonlandığında yetişkin balıkların akvaryumdan çıkartılması gerekir. Çünkü kendi yumurtalarını yemeye başlarlar. Döllenmiş yumurtalar sıcaklığa bağlı olarak 4 ile 7 gün arasında çatlar. Yavru oranda japon balıklarını ilk zamanlar yavru balık yemi ile beslemek gerekir. Yeterince büyüdüklerinde yavru artemia ya da iyice ufalanmış yetişkin balık yemi ile beslenebilirler. Yavrular önceleri kahve renklidir. Yetişkin rengine kavuşmaları için birkaç ay beklemek gerekir. 2-2.5 santimetre boya ulaştıklarında yetişkin akvaryumuna koyulabilirler.

Oranda Japon Balığı yazısının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Kendi tecrübelerinizi aktarmak ya da eksik gördüklerinizi tamamlamak isterseniz yazımıza yorum yapabilirsiniz. Japon Balığı Forumu‘nda merak ettiklerinizi sorabilir, Soğuk Su Akvaryumu grubunda paylaşımda bulunabilirsiniz. Akvaryum malzemeleri arıyorsanız sizi internet mağazamıza bekliyoruz. Yazımızı sosyal medyada paylaşan tüm okurlarımıza buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Bir cevap yazın