Vajinal kuruluk neden olur halka ile tedavi mümkün

Vajinal kuruluk neden olur? Vajinal kuruluğun tedavisi nasıldır? Kadınların bu durumu önemsemesi gerekiyor.

Vajinal kuruluk neden olur? Vajinal kuruluk nasıl tedavi edilir? Vajinal kuruluğunuz varsa bunlara dikkat! Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen; vajinal kuruluk tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi, vajinal kuruluğa karşı önlem almak açısından neler yapılması gerektiğini anlattı.
VAJİNAL KURULUK SEBEPLERİ
Vajinal kuruluk özellikle menopoz döneminde en sık karşımıza çıkan belirtidir. Menopoza yaklaşan kadınların 1/3’ü de bu problemle baş etmeye çalışmaktadır. Kuruluk derecesi arttıkça vajina incelir ve elastikiyetini kaybetmeye başlar.
Östrojen seviyesinin düşmesine neden olan durumlar
Doğum ve emzirme döneminde olmak
Kanser tedavisi (ışın ve kemoterapi) görmek
Yumurtalıkların cerrahi olarak çıkartılmış olması
Endometriozis veya miyom nedeniyle yapılan anti östrojenik tedaviler
Diğer sebepler
Bazı otoimmun hastalıklar Alerji ve soğuk algınlığında kullanılan bazı ilaçlar Antidepresan ilaç kullanımı Vajinal duşlar Seks öncesi ön sevişmenin yeterli olmaması (Stres ve gerginlik cinsel isteği azaltarak, normal vajinal ıslaklığa engel olur.)
VAJİNAL KURULUK NASIL ANLAŞILIR?
Genital bölgede herhangi bir yanma, kaşınma ya da rahatsızlık hissi meydana geldiğinde jinekoloğunuza danışmalısınız. Doktorunuz size vajinal kuruluk tanısı konması adına belirtilerin ne zamandır olduğunu ve hangi durumlarda kötüleştiğini soracaktır. Ayrıca pelvik muayene yaparak vajina duvarında incelme ve kızarıklık olup olmadığına bakacaktır. Jinekolojik muayene ile vajinal kuruluğa neden olabilecek diğer sebepler (idrar yolu ve vajinal enfeksiyonlar) de değerlendirilir. Bu sırada rahim ağzından smear testi yapmak da gereklidir.
VAJİNAL KURULUK TEDAVİSİ İÇİN BUNLARA DİKKAT
Vajinal kuruluğun tedavisinde, düşük seviyede östrojen hormonu içeren lokal tedaviler tercih edilir. Lokal olarak uygulanan bu tedaviler, vücudunuzdaki östrojen hormonu seviyesini etkilemez ama şikayetlerinizin hafiflemesini sağlar. Vajinal olarak kullanılan, 3 tip lokal östrojen tedavisi mevcuttur:
 HALKA 3 AY SÜREYLE…
Sizin ya da doktorunuzun yerleştirebileceği bu yumuşak halka 3 ay süreyle dokuların sabit seviyedeki östrojenle tedavi olmasını sağlar. Ülkemizde de mevcuttur.
TABLET 2 HAFTA BOYUNCA…
Özel aplikatörüyle uygulanan vajinal tabletlerdir. İlk 2 hafta her gece, sonra haftada 2 gece olmak üzere vajinal yoldan uygulanır. Tedavi süresi yakınmalara göre belirlenir.
KREM UYGULAYIN
Yine özel bir aplikatör yoluyla uygulanır ve ilk 2 hafta günde 1 kez kullanımı uygundur. Sonra haftada 2 ya da 3 kez uygulamayla devam ettirilir. Nadiren tedaviye bağlı olarak, vajinal kanama veya göğüs hassasiyeti ortaya çıkarsa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz çünkü tedaviyi durdurmak gerekebilir.
Ayrıca; Meme kanseri öyküsü varsa, Endometrium kanseri söz konusuysa, Gebelik ya da emzirme durumu söz konusuysa, Lokal östrojen tedavisi sizin için uygun olmayabilir.
Kayganlaştırıcılar: Bu alanda çok fazla ürün çeşidi vardır. Silikon, yağ ve su bazlı olabilirler. Uzun dönemde etkili olmaktan çok, cinsel ilişkiyi konforlu hale getirmek için kullanılırlar.
Nemlendiriciler: Nemlendirici ajanlar, vajinal kuruluğu azaltma konusunda etkindirler. Bir uygulama birkaç gün etkili olabilir.
BU ÜRÜNLERE DİKKAT!
Vajinal duşlar, köpük banyoları, kokulu sabunlar ve losyonlar vajinal alanın duyarlılığını artırarak vajinal kuruluğu artırabilir. Vajinal kuruluk yakınması olan kadınlar bu ürünleri kullanmaktan kaçınmalıdır.

Bir cevap yazın