Yatırım Planıları Nasıl Yapılır? 5 adımda yatırım Planları

Yatırım Planıları Nasıl Yapılır? 5 adımda yatırım Planları Yatırım yapmaya karar verdiniz ve yatırım planı nasıl yapılır öğrenmek mi istiyorsunuz. Öyleyse doğru yerdesiniz. Bu yazımız tam size göre. Sağlam bir yatırım planı hazırlamak için kendinize doğru soruları sormanız ve cevaplar üzerinde sabırlı bir şekilde çalışmanız gerekir. Aşağıdaki beş soruya verdiğiniz cevaplar doğrultusunda bir yatırım planı 

Yatırım Planıları Nasıl Yapılır? 5 adımda yatırım Planları

Yatırım yapmaya karar verdiniz ve yatırım planı nasıl yapılır öğrenmek mi istiyorsunuz. Öyleyse doğru yerdesiniz. Bu yazımız tam size göre.
Sağlam bir yatırım planı hazırlamak için kendinize doğru soruları sormanız ve cevaplar üzerinde sabırlı bir şekilde çalışmanız gerekir. Aşağıdaki beş soruya verdiğiniz cevaplar doğrultusunda bir yatırım planı hazırlayın ve doğru seçimler yaptığınızdan emin olun.
İşte sizlere yatırım planınızı nasıl yapacağınızı gösteren adımlar:

5 adımda yatırım planı hazırlama

1 – Yatırımlarınızın amacı ne? Yatırım planın öncelikli bir amacının olması gerekir.
Yatırım yaparken şu amaçlardan birini seçmeniz gerekir: güvenlik, gelir veya büyüme. Öncelikle bu üç nedenden hangisinin sizin için daha önemli olduğuna karar vermeniz gerekir. Cari gelire mi ihtiyacınız var, yatırımlarınızı büyütmek mi istiyorsunuz yoksa en yüksek önceliğiniz güvenlik mi?
55 yaşında veya 55 yaşın üstündeyseniz yatırım planı hazırlamadan önce emeklilik geliri planı yapmanız gerekir. Emeklilik gelir planı yatırım planınızın temeli olacaktır.
2 – Parayı ne zaman kullanacaksınız? Yatırım planının zaman diliminin olması gerekir.
Zaman dilimi belirlemek yatırım planı açısından oldukça önemidir. 1 veya 2 sene içinde yeni bir araba almayı düşünüyorsanız farklı bir yatırım planı hazırlamanız gerekir.
Bu noktada asıl sorun hesabın bir sene içinde ne kadar değerleneceğidir. Yatırım getirisi kısa vadeli zaman dilimlerine ve uzun vadeli zaman dilimlerine göre farklılık gösterir.
3 – Yatırım riskinin farkında mısınız? Yatırım planının risk seviyesi hesaplanmalıdır.

Bir cevap yazın