Yoğurtçu Cafer’den Miss Gibi Yoğurt Tarifi

1-) Sulu yoğurt çabuk ekşir. Bu nedenle uzun ömürlü yoğurt yapmak için yoğurdun daha az su içermesi gerekir. Yaz aylarında yoğurt kabını örtü ile fazla sarılmamalıdır.

2-) Koyun, keçi ve manda sütünden yapılan yoğurt daha az su içerir ve daha sert olur. Yağlı süt yağsız süte göre daha sert olmaktadır.

3-) Sütü kaynatırken bir kaç dakika fazla kaynatılması ve sütün kısık ateşte kaynatılması sütün daha fazla buharlaşmasını sağlar. Ayrıca süt kaynatılırken tencerenin ağzı açık kaynatılmalıdır.

4-) Yoğurt kaç saatte mayalanır? Ortalama olarak 4 saatte mayalanmaktadır. Yoğurt ılıyıp etrafı bir örtü ile kaplandıktan 4 saat sonra yoğurt mayalanmış demektedir.

Aşağıdaki tariflerde, hem normal yoğurt tarifi hem de fırında yoğurt tarifi hakkında bilgi verdik.

Taş Gibi Yoğurt Tarifi
Evde Sert Yoğurt Yapımı için Malzemeler
* 1 litre süt ( organik, doğal yada pastörize olabilir )
* 1 yemek kaşığı yoğurt ( süzme yoğurt daha iyi sonuç verir, süzme derken su oranı az yoğurt, tuzlanmış yoğurt asla olmamalı )
* isteğe bağlı 1 tatlı kaşığı şeker ( Tercihe göre mayalanmayı hızlandırmak için kullanılır )
*Bir fiske tuz ( Ekşimeyi önlemek ve katılığı sağlamak için )

1. Öncelikle süt tencerenin ağzı açık vaziyette orta ateşte kaynatılır, kaynama başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatılır.

2. Daha sonra ocak kapatılır ve sütün ılıması beklenir. Fazla ılımaması gerekir, sütün içine parmak değdiği zaman parmağı ısıracak kadar sıcak olması gerekir ( 45 Derece civarı, bu sıcaklıkta parmak süt içinde ortalama 7 saniye dayanır )

3. Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak ve tercihen suyu alınmış damızlık yoğurt konur ve üzerine şeker ve tuz atılıp iyice karıştırılır.

4. Tenceredeki sütten bir miktar kaseye alınır ve maya ile süt iyice çırpılır ardından tencereye dökülerek maya her yere dağılana kadar karıştırılır.