YouTube’dan Para Kazanma – Adım Adım!

Bu yazıya ulaşmadan önce muhtemelen YouTube‘da para kazanan insanları gördünüz, bunlarla ilgili bir çok şey duydunuz ve “bunu bende yapabilirim” diye düşündünüz. Binlerce dolar kazanmak hayal gibi gelse de, bunun YouTube ile mümkün olduğunu söylemek istiyorum! Özellikle güçlü bir abone kitleniz varsa, para kazanmaya hızlıca başlayabilirsiniz. Videolarınızı para kazanmak için bu kılavuzu izleyin ve YouTube reklamlarından gelir elde etmeye başlayın!

1. Adım: YouTube kanalınızı kurun:

YouTube kanalınız kişisel varlığınızdır. Her YouTube hesabı bir kanala bağlıdır. Bir kanal oluşturmak için YouTube’a gidip Google hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Eğer YouTube kanalınızı henüz oluşturmamışsanız şu yazıya gidin ve adımları takip ederek profesyonel olarak bir YouTube kanalı kurun; YouTube Kanalı Nasıl Açılır? – Adım Adım!
 • Kanalınızı oluşturun. Kişilerin kanalınızı bulmasına yardımcı olmak için anahtar kelimeler ekleyin. Kanal Ayarlarınızın Gelişmiş bölümüne gidip anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin içeriğinizle alakalı olduğundan emin olun.
 • Kullanıcı adınız yani kanalınızın adı oldukça önemlidir. Kanal adınız kısa, hatırlanması kolay ve özgün olmalıdır. Böylece insanlar seni daha rahat hatırlayacaktır.

2. Adım: Düzenli olarak içerikler ekleyin ve geliştirin:

Yüksek kalitede ve çok uzun olmayan videolar yüklemeye özen gösterin. (Bu seçenek, hangi içeriği yüklemeye karar verdiğinize bağlı olarak değişebilir) Ayrıca düzenli olarak video yüklemeye çalışın. Bu şekilde geliriniz gün geçtikçe katlanacaktır.
 • Her hazırladığınız videoyu olduğundan daha iyi yapmaya çalışın. Süsleyin ve enerji katın.
 • Videonuzu daha iyi bir kamera kullanarak veya daha iyi düzenleme yazılımı ve teknikleri kullanarak geliştirin. Bir tripod kullanın, bir arkadaşınız size yardımcı olsun ve sahnelerinizin aydınlatmasının iyi olduğundan emin olun.
 • Düzenli olarak videolar yayınlamaya özen gösterin. Düzenli içerik eklerseniz ve bu planlamayı olabildiğince sürdürürseniz, insanların abone olma ihtimali daha yüksek olacaktır.
 • Videolarınızı, içeriği açıklayan anahtar kelimelerle ve göz alıcı bir açıklama ile etiketlediğinizden emin olun. Bunlar, insanların YouTube aramalarından videonuza erişmelerine yardımcı olacak.

3. Adım: İzleyiciler kazanmaya başlayın:

Bir kitle oluşturmak, hayranlar kazanmak para kazanma oranınızı artırmanın anahtarıdır. Reklamlarınızdan para kazanmak için reklamlarınızın izlenmesi gerekir.
 • İçerik yüklemeye düzenli olarak devam edin ve insanların ilgisini çekmeye çalışın. Videonuzu Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşın. İnternette daha farklı bir çok platformda videonuzu paylaşın.
 • Yorumları yanıtlayarak izleyicilerinizle etkileşim kurun. Topluluğunuzla bağlantı kurmak, o topluluğa daha fazla katılım sağlar. Bununla birlikte abone sayınız da artacaktır.
 • Videoların sonlarında izleyicilerin kanalınıza abone olmasını kibar bir dille isteyin. Ama bunu yaparken ikna edici bir yöntem kullanın.

4. Adım: Videolarınızdan para kazanmaya başlayın:

Videolarınızda para kazanmaya başlamak için youtube hesabınızdan para kazanmayı etkinleştirmeniz gerekir. Bu, YouTube’un videonuza reklam yerleştirmesine izin verdiğiniz anlamına gelir. Bu ayrıca, videonuzda telif hakkı bulunan herhangi bir materyalin bulunmadığını kabul ettiğiniz anlamına geliyor.
 • YouTube hesabınızdan”İçerik stüdyosu” düğmesine tıklayın.
 • KANAL menüsünden “Durum ve özellikler” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada “Para kazanmayı” Etkinleştir’i tıklayın.
 • Para kazanma başvurusunda “YouTube İş Ortağı Programı şartları” nı okuyup kabul etmeniz gerekiyor. (Sonraki adımlarda bunun için devam edeceğiz. Şimdilik 5. adıma geçelim)

5. Adım: Para kazanmaya başlamak için gereksinimleri karşılayın:

Para kazanmaya başlamak için en az 4000 saatlik izleme süresi ve 1000 aboneye ihtiyacınız var.
 • Bir videoyu yükledikçe Para Kazanma sekmesini tıklayıp “Reklamlarla Para Kazanın” kutusunu işaretleyerek bir videodan para kazanabilirsiniz.
 • Bir videonun yüklenmesinden sonra para kazanmak için Video Yöneticinizi açın ve para kazanmak istediğiniz videonun yanındaki “$” işaretini tıklayın. “Reklamlarla Para Kazanın” kutusunu işaretleyin.

6. Adım: Google AdSense’e başvurun:

Google AdSense’e, AdSense’in web sitesinde ücretsiz olarak başvurabilirsiniz. Hesabınızı oluşturmaya başlamak için YouTube hesabınızda “AdSense kaydolun” adımının yanındaki “BAŞLAT” düğmesine tıklayın. Kendi hesabınızı oluşturmak için 18 yaşında veya daha büyük olmanız gerekir. Eğer 18 yaşından küçükseniz, bir yetişkinin size yardım etmesi gerekecek.
 • AdSense, kim olduğunuzu ve parayı kimin göndereceğini doğrulayabilmesi için genelde bir banka hesabı ve geçerli bir posta adresi vs. diğer bilgilere gereksinim duyarsınız. Yalnızca reklam tıklaması başın kazanç elde edersiniz ve görüntüleme başına da daha düşük bir tutar elde edersiniz ancak bunlar zamanla katlanır. Bu yüzden bir kitleye sahip oldukça önemlidir.

7. Adım: İstatistiklerinizi kontrol edin:

Videolarınızın nasıl performans sağladıklarını kontrol edin. Yani gelirlerine, görüntülemelerine vb. bilgileri inceleyin. İçerik stüdyosu bölümde Analytics seçeneğini tıklayın. Burada, tahmini kazançları, reklam performansını, video görüntülemelerini, demografik bilgileri ve daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz.
 • Kitlenizin videolara nasıl tepki verdiğini görmek için bu araçları kullanın. Kullanıcıları cezbetmediğinizi düşünüyorsanız, içeriğinizi veya pazarlamanızı değiştirebilirsiniz.

8. Adım: Videolarınızı başka platformlarda pazarlayın:

Videolarınızı sadece YouTube’da koymayın! Bir blog oluşturun, bir web sitesi hazırlayın veya diğer video veya sosyal medya platformlarında yayınlayın. Ne kadar fazla tanıtım yaparsanız o kadar geri dönüş sağlarsınız.

9. Adım: Pes etme, sürekli çalış!

Bir videonuz beklediğiniz kadar  ilgi görmediğinde veya beklediğiniz kadar para kazanmadığınızda hemen sıkılıp pes etmeyin. Daha yaratıcı şeyler düşünün ve hazırlayın. Bu tür işlerde herkesin inişleri ve çıkışları vardır ve her zaman olacaktır bunu sakın unutma. Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.
Bol şans!
Ayrıca bir ücretsiz bir blog oluşturmak isterseniz şu yazımı takip edebilirsiniz;

Ücretsiz blog açma: Blogger ile Adım Adım!

Aklınıza takılan herhangi bir soru işareti veya görüş, önerileriniz için bize hemen aşağıda yorum bırakmayı unutmayın!

Bir cevap yazın